media

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği – KOSGEB

       Organik gübreye olan ihtiyacın ülkemizde de kendini göstermeye başlaması organik gübreleri ve organik gübreler arasında diğerlerine nazaran daha kolay elde edilebilen ve verimliliği daha yüksek olan Solucan Gübresinin öne çıkmasını sağlamıştır. Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile Solucan Gübresi Üretimi yapmak yeni ve popüler bir iş imkanı olmasından dolayı birçok girişimci tarafından merakla araştırılan bir iş sahasıdır ve girişimciler tarafından cevaplanmasına ihtiyaç duyulan birçok hususu içinde barındırmaya devam etmektedir. Girişimciler tarafından merak edilen en önemli konuların başında da Kaliforniya Solucanı bakımı ve solucan maması yapımı gibi idari konuların yanısıra, Solucan Gübresi Tesisi nasıl bir yerdir, neleri ihtiva eder, maliyeti nedir, bu tesis için devlet desteği alabilir miyim gibi mali konular da gelmektedir. Bu yazımızda Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Öncelikle sizleri daha fazla merakta bırakmadan bu sorunun cevabını hemen verelim ve detaylara geçelim: EVET, Solucan Gübresi Üretimi yapacak olan girişimciler, Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği alabilirler.

       Devlet tarafından bir iş koluna destek sağlanıyorsa bir sonraki bilinmek istenenler de tabiki kim tarafından, nasıl ve ne kadarlık bir destek sağlanıyor hususlarıdır. Solucan Gübresi Üretimi için verilen devlet desteği KOSGEB tarafından belirlenen şartların sağlanması durumunda alınabilmektedir. KOSGEB bu iş koluna hiç de azımsanmayacak bir miktarda teşvik ve kredi gibi destekleri sağlamaktadır. Ancak, şu anda yetse bile ileride bu desteğin yetersiz olduğunu mütalaa ediyoruz. Söz konusu desteğin sektörün her alanını kapsamasının ve daha da artmasının Solucan Gübresi Üretimi iş koluna daha da geliştireceğini düşünüyoruz.

Desteğin alınabilmesi için sırasıyla şu adımların takip edilmesi gerekmektedir:


İlk olarak üretim sertifikasının alınması, sonra şirketin kurulması ve proje hazırlanıp başvurulması/sunulması gerekmektedir. Bu başvuruyu müteakip, kurulun kabul edip etmeme süreci de başlamış olmaktadır. Başvurunun kabul edilmesi durumunda ise aşağıda sıralanan destekleri almak mümkün olabilmektedir.

ü  İşletme kurulum desteği olarak 2.000 TL alınabilir ve bu desteği hiçbir şeye ihtiyaç olmadan almak

mümkündür.

ü  Bir sonraki aşama ise makine desteğidir ve 18.000 TL'ye kadar hibe olarak verilebilmektedir. Bu konuya biraz daha açıklama getirelim; Bu hibe 30.000 TL miktarına kadar alınmak istenilen makineler için verilebilmektedir. Öncelikle bunun için en az 3 yerden teklif mektubu alınarak KOSGEB'e sunulmaktadır. Müteakiben KOSGEB tarafından en uygun olan teklif seçilmekte ve onaylanmaktadır. Daha sonra, kendi şirket hesabımızdan makineleri aldığımız şirkete ödeme yapılmakta ve ödemeye ait faturalar/dekontlar KOSGEB'e verilmektedir. KOSGEB tarafından gerekli kontrollerin yapılmasını sonrasında ise uygun görülmesi halinde yapılan harcamanın %60'ı iade edilmektedir.

ü       Alınabilecek bir diğer destek de işletme giderleri ve kira desteğidir. Bu destek 30.000 TL'dir. İşletme Kurulum + Makine Desteği + İşletme Giderleri Desteği ile birlikte toplam olarak 50.000 TL destek almış olmaktasınız.

ü       Ayrıca tüm bunlara ilaveten 100.000 TL'lik sabit yatırım desteği bulunmaktadır. Bu desteği ise geri ödemeli olarak kullanabiliyoruz. Sabit yatırım desteği ile birlikte toplamda 150.000 TL’lik bir desteğe ulaşmış oluyoruz.

Bu yazının sonunda “Nasıl destek bu? Neden para önce benim cebimden çıkıyor?” diye hayıflandığınızı duyar gibiyim. Evet, belli bir sermaye olmadan KOSGEB hibe desteğinden yararlanmak mümkün olamamaktadır. Öncelikle kendi sermayemizden yatırım yapıyor, ardından faturaları, dekontları KOSGEB’e ibraz ederek ödemelerini alabiliyoruz. Şu ayrıntıya dikkatlerinizi çekmek istiyoruz; makineleri şirket kurulumundan sonra almak gerekmektedir. Şirketin kurulumundan önce alınan makinelerden herhangi bir destek almak mümkün değildir.

Ayrıca yukarıda açıklanmaya çalışılan konuların dışında sadece solucan gübresi sertifikası alıp işletme açmanız durumunda yukarıda bahsedilen 50.000 TL hibe ile 100.000 TL'lik sabit yatırım desteğinden faydalanmanız mümkün olmamaktadır. Bu desteklerden faydalanabilmeniz için “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu”na katılmanız gerekmektedir. Kursların listesine KOSGEB’in Web Sitesinden ulaşabilirsiniz.[1] Birçok girişimci yanlış bilgilendirmelerden dolayı Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Kursuna katılmadan iş yerini açmakta ve destek başvurusunda bulunmaktadır. Doğal olarak desteği de alamamaktadırlar.

Solucan Gübresi Üretimi geleceğin iş dallarından biri olarak her girişimcinin iştahını kabartmaktadır. Ancak yatırım konusunda sermaye darlığı içerisinde olanlar girişimciler, ya da sermayesinin tamamını bu alana yatırmak istemeyen girişimciler, Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği kapsamında KOSGEB’in bu teşviklerini bilmediklerinden bu işten çabuk vazgeçmektedirler. Eğer Solucan Gübresi Üretimi işine girme konusunda size engel olan husus sermaye ise bu yazımızı incelemeyi müteakip belgelerinizi hazırlayarak siz de KOSGEB’e gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi ile ilgili diğer konulardaki bilgi ihtiyacınızı Web Sitemizdeki “Bilgi Bankası” bölümündeki yazılarımızı okuyarak karşılayabilir, daha detaylı konular ve aklınıza takılan sorularınızı bizlere Telefon/WhatsApp üzerinden ulaşarak sorabilirsiniz. Ayrıca, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde bulunan tesisimizi ziyaret ederek (Çarşamba-Cumartesi-Pazar Tesis Ziyaret Günleridir.) solucan gübresi ile ilgili yapılan işleri yerinde müşahade edebilirsiniz. Bu ziyaret solucan işinin kafanızda daha iyi şekillenmesini ve geleceğe dönük planlamalarınızı daha sağlıklı yapmanızı sağlayacaktır.

Star Solucan – 0 (542) 675 06 00

[1] KOSGEB Kursları Listesi, http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste.

İlgili Ürünler