media

KARINCA İSTİLASI VE SOLUCANLAR

Karıncalar çoğunlukla solucanlara zarar vermezler; aksine solucan kabının veya havuzunun içine yapmış oldukları yuvalarına çeşitli bakteri ve mantar taşıyarak atıkların ayrışmasına katkı bile sağlayabilirler. Çoğu omnivor (hepçil-her tür gıdayla beslenen) canlılar olmasına rağmen, birçok türü belirli bir gıda kaynağı üzerinde uzmanlaşmıştır. Karıncaların bazıları et ve yağlarla, bazıları meyve şekeriyle, diğer bazıları ise yaprak ve tohumlarla beslenirken, bir çoğu da bu gıdaların bir karışımıyla beslenirler.

Solucan kabındaki karıncalarca bir yerden diğer yere taşınan fosfor ve potasyum sayesinde daha zengin bir solucan humusu elde etmeniz bile mümkündür.
Unutmamak gerekir ki, karıncaların sadece çok az sayıda türü solucanlara saldırır. Eğer böyle bir durum olursa zaten solucanlarınızın nüfusunda ani ve ciddi bir azalma ve yıkım görürsünüz ve durumu yapacağınız kontrollerle fark edebilirsiniz.


Solucanlara Zarar Verebilecek Karıncalar

 Asker Karıncalar: Sadece tropik iklimlerde yaşayan (Afrika, Güney Amerika), etle beslenen, göçebe yaşayan, 6-12 mm. boyu olan, kalabalık halinde ve fazla sayıda sürü halinde bir bölgeyi istila ederek veya saldırarak canlıları öldüren, gece ve gölgede hareket edebilen karıncalardır. Ülkemizde iklim nedeniyle yaşamaları zordur.

 Marangoz Karıncalar: Yuvalarını ahşap ortamlara yapan, böcek ve solucan gibi birçok farklı besin kaynağı ile beslenen, 6-7 mm boyunda, altı bacaklı, genelde siyahi renkli, nemli ahşap ortamları seven karıncalardır. Solucan kabı ahşap olan üreticilerin dikkat etmesi gereken karıncalardır. Genelde geceleri, ancak baharın/yazın ilk aylarında gün ışığında da yiyecek ararlar. Bir yerde bulunduğunun göstergeleri; talaş, ıslak odun ya da duvardan gelen alışılmadık seslerdir.

Kırmızı Ateş Karıncaları: Çoğunlukla bitkilerle beslenen, ancak cırcır böcekleri, solucanlar ve hatta yumurtadan yeni çıkmış yavru kuşlarla da beslendikleri görülen, 3-6 mm boyundaki karıncalardır. Kafa ve vücutları bakırımsı kahverengi, karın bölgesi daha siyahtır. Bu karıncalar, ekinleri talan eden, hem ev içinde hem de dışında oturma alanlarını istila eden büyük tarımsal ve şehirsel haşerelerdir. Yuva yerleri 40 cm. yüksekliğine varan tümseklikler olabilir ve bunlar kalas gibi zeminde bulunan nesnelerin yanında yer alırlar. Solucan üretim tesisimizin açık alanında yer alan solucan maması ve büyükbaş hayvan gübresinin yakınındaki kalas ve tümseklere dikkat edilmelidir.

Karınca İstilasından Korunma Metotları

• Eğer kabınızı karıncalar istila etmiş ise bunun olası nedenlerinden birisi kabın içeriğinin fazla kuru olmasıdır. Bu sorunu çözmek için kabın içeriğini biraz nemlendirebilirsiniz.

• Ayrıca kabınızı içi su dolu daha geniş başka bir kabın içine koyabilirsiniz. Böylece dışarından karıncalar bu su hendeğini aşarak solucan kabının içine giremezler.

• Bir başka mekanik çözüm olarak, solucan kabınızı yerden yüksekte tutup, karıncaların tırmanma yoluna yapıştırıcı bantlar koyabilirsiniz. Bu şekilde karıncaların kabınıza gelmesini engellemiş olursunuz. Bu yapıştırıcı bantlar yerine, vazelin gibi yapışkan ve yağlı krem veya jel türü bir madde de kullanabilirsiniz.

• Solucan kabınızın çevresine, toprak üzerine silisli toprak (cam yapımında ve su arıtmada/filtrelemede kullanılan kum) dökün. Bu durum istilacı karıncalara zarar verecek ve kaba ulaşmalarını engelleyecektir.

• Pek de önermediğimiz ve insani bulmadığımız yöntemlerden biri de karınca yuvalarının tespit edilerek farklı metotlarla (sıcak su vb.) imha edilmesidir.
 
Not: Konu hazırlanırken http://solucangubresi.web.tr adresinden faydalanılmıştır.

İlgili Ürünler