media

KALİFORNİYA SOLUCANI YETİŞTİRMEK


ü  Satın aldığınız solucanları yeni yaşam alanlarına taşırken, 1-1,5 m2 bir alana 10.000 – 20.000 adet solucan besleyebileceğiniz esasını göz önünde bulundurun. Sizin de besleyeceğiniz solucan sayısına göre koyacağınız kabın boyutları aşağıdaki şekilde olmalıdır:


       250 – 500 adet solucan için    35 x 35 cm
       1.000 adet solucan için            50 x 50 cm
       10.000 adet solucan için          100 x 100 cm


ü  Solucan kabınızın alt kısmına, hava alması ve sıvı akışının olabilmesi için matkap ile delik açın. Daha sonra kabın tabanına yatak malzemesi olarak kırpılmış ya da küçük parçalara ayrılmış şekilde karton/gazete parçalarını serin.
 
ü  Solucanları yataklama malzemesinin üzerine serin (ekin) ve size gönderilen mamayı solucanların üzerine 5 cm kalınlığında olacak şekilde yayın. Solucanlar yemi bitirdiklerinde yüzey çay posası şekline gelecektir. Yemleme işlemini kabınız dolana kadar devam ettirin.
 
ü  Solucanlardan elde ettiğiniz gübreyi hasat etmek için ise öncelikle solucanların eski yaşam alanlarından çekilmesi gerekmektedir. Bunun için önce solucanlarınıza yeni ve daha büyük bir kap hazırlayın, zira solucanlarınız artık çoğalmış olacaktır. Yeni kabınızda yataklama işlemini bir önceki kap gibi tamamlayın.
 
ü  Solucanları eski yaşam alanlarından çekmek için önce verdiğiniz mamayı tamamen bitirmelerini bekleyin. Daha sonra delikli bir bez, çuval, ağ ya da pazar kasası temin edin ve kasa/bez/çuval/ağ malzemesini solucanlarınızın üzerine yerleştirip içine mama ilave edin. 2-3 gün içerisinde solucanlarınızın deliklerden geçerek yeni mamaya çıkmasını bekleyin. Müteakiben solucanlarınızı buradan alarak yeni yaşam alanlarına aktarın.
 
ü  Eski kabınızda/yaşam alanında kalan gübre tamamen solucan gübresidir. Elde ettiğiniz gübreyi eski kabınızdan alıp kurutun ve eleyerek kullanın.
 
Solucanlarınız sölom sıvılarını salgıladıkça ve gübreniz nemlendikçe solucan kabınızın altında sıvı birikmeye başlayacaktır. Bu sıvının 1 Lt ile 10 Lt suyu karıştırıp çiçeklerinizde ya da bahçenizde kullanabilirsiniz. Oldukça etkili bir sıvı gübre olduğunu ve çok çabuk etki ettiğini göreceksiniz.