media

KALİFORNİYA SOLUCANI NE YER NE YEMEZ


Kabak, mısır koçanı yaprakları, kavun kabukları, muz kabukları, çay posası, yumurta kabukları, kahve telvesi, meyve/sebze ve diğer bitkisel artıklar, yarı fermente büyükbaş hayvan gübresi solucanlarımızın yiyebileceği besinler arasındadır.
 
Solucanlarımıza turunçgiller, soğan ve sarımsak vermekten kaçınmalıyız. Sarımsak ve soğan da solucanlar tarafından yenilir, ancak yeme işlemi bitene kadar geçen süredeki koku o kadar kötüdür ki bunu yapmanıza mani olabilir. Turunçgil posası ya da herhangi bir asitli meyveyi solucanlarınıza vermeniz durumunda solucanlarınızın ölümüne sebep olabilirsiniz.
 
Solucanlara kaynağı “yeşil” olan her şeyi verebilirsiniz. “Yeşil” besinler azot temellidir, ancak solucanlara “kahverengi” temelde ürünler de verilmelidir. Örneğin parçalanmış gazete kağıdı, yumurta kartonları ve boyasız, bantsız kartonlar karbon bazlı maddeler olup solucanların karbon ihtiyacını karşılarlar.
 
Tuzlu ve asitli yiyecekleri, domates ya da patatesi, et ve süt ürünlerini solucanlarınıza vermeyin. Aslında tohumları hariç domates solucanların yiyebileceği besinler arasındadır. Domates vermeniz durumunda gübresi havuzunuzda büyük ihtimalle domatesler filizleri görebilirsiniz. Bu filizler sorun teşkil etmez, koparıp atabilirsiniz. Patates ile beslerseniz de aynı durum ile karşılaşabilirsiniz. Patatesler sindirilmeden önce filizlenmeye başlarlar. Et ve süt ürünleri, tamamen ayrıştırılmadan önce çok kötü koktukları için kullanmamamız gereken yiyeceklerdendir. Ayrıca bunlar sinekleri de çekeceklerdir.